Vai Buda nes laimi?
Budisms ir viena no lielākajām un vecākajām reliģijām pasaulē. Tas tika izveidots apmēram pirms 2500 gadiem Indijā. Budas mācību mērķis bija palīdzēt cilvēcei atbrīvoties no ciešanām un atrast ceļu uz apgaismību. Ilgstošu laimi var sasniegt ar pareizu uzvedību, meditāciju, garīgo un fizisko darbu.
Mūsdienās statujas un gleznas ar Budas tēlu var atrast ne tikai Tālo Austrumu tempļos, bet arī mājās un sabiedriskās ēkās, kā arī darba vietās. Tie ir būtisks meditācijas telpu elements un nodrošina labu fen šui. Dekorācija ar Budas tēlu ir unikāls papildinājums jūsu mājām un dārzam. Statujas un gleznas ar "apgaismotā" tēlu atrodamas dzīvojamās istabās, vannas istabās, terasēs un balkonos.
Buda savā fiziskajā formā ir laimes, spēka, iekšējā miera un gudrības simbols. Ir vērts pievērst uzmanību žestiem (mudrām), ko veica "apgaismotais" un kādā stāvoklī viņš tika pasniegts. Viņa siluetu varam satikt gan sēdus, gan stāvus, gan guļus, gan ejot. Stāvošais Buda dod svētības un aizdzen ļaunos spēkus. Guļuma pozīcija parāda viņa tēlu tieši pirms nāves, lielākās apgaismības brīdī. Visbiežāk sēdošais Buda ar rokām rāda žestus (mudras), kam ir sava simboliska nozīme:
- Žests, kas simbolizē dziļas koncentrēšanās un meditācijas stāvokli: rokas novietotas uz kaunuma, viena virs otras (plaukstas uz augšu).
- Žests, kas piesauc zemi kā liecinieku: Labā roka balstās uz ceļgala (ar plaukstu uz iekšu), pirkstu gali pieskaras zemei. Kreisā roka tiek novietota uz augšstilba.
- Žests, lai kliedētu bailes un nodrošinātu aizsardzību: Labā roka ir pacelta plecu augstumā. Plaukstas plauksta ir vērsta uz āru, un pirksti ir izstiepti uz augšu.
Varam sastapt arī smejošu, pliku Budas figūru ar lielu vēderu. Tas ir iegūts no slavenā ķīniešu mūka Pu-Tai ķīniešu folkloras kopijas, kurš saskaņā ar ķīniešu tradīcijām darīja brīnumus. Ķīniešu kultūrā pieskaršanās smejošā Budas apaļajam vēderam nes laimi un labklājību.